چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

" بانک خون " بیمارستان تخصصی توانبخشی "رفیده" به بهره برداری رسید

    " بانک خون " بیمارستان تخصصی توانبخشی " رفیده " وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، طی مراسمی با حضور رئیس ، مدیران و جمعی از کارکنان این مرکز درمانی - توانبخشی، به بهره برداری رسید.

    دکتر" الهه کیهانی "  دانشيار دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و مسئول بانک خون بیمارستان توانبخشی رفیده در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه ، گفت: پس از حدود دو سال تلاش نيروهاي آزمايشگاه  بیمارستان و با همراهي و مساعدت مسئولان بيمارستان و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مجوز و كد بانك خون  دريافت شد.

    وی افزود:  طی این مدت ، برنامه ي "همو ويژيلانس " يا مراقبت از خون نيز مانند " آماده سازي فضا ، خريد تجهيزات ، آموزش پرسنل بانك خون و حاملين خون " در دستور كار راه اندازي بانك خون بود كه در قالب آموزش كارگاهي جهت پزشكان و پرستاران بيمارستان ، اجرا شد.

    دکتر کیهانی تصریح کرد: بانك خون از الزامات بيمارستاني است. خصوصا بيمارستانهايي مثل بيمارستان توانبخشي "رفيده " كه مجهز به دو اتاق عمل فعال بوده و جراحي هايي مانند جراحي لگن را در برنامه ي كاري خود دارد.

    وی توضیح داد که خون در بانك خون مركزي سازمان انتقال خون  از داوطلبان حائز شرايط دريافت می شود، و پس از آزمايش و تعيين گروه خونی ، بعضا به فرآورده هاي مورد نياز بيماران مانند گلبول قرمز متراكم، پلاسماي تازه يخ زده و كرايو ، پلاكت و فاكتورهاي انعقادي ، فر آوري مي شود.

    مسئول بانک خون بیمارستان توانبخشی رفیده افزود: سپس خون و فرآورده های بدست آمده از خون های اهدایی ،  مطابق درخواست مراكز وابسته ( بانك های خون  مستقر در بيمارستانها) و با روش حمل مناسب و استاندارد ، براي تأمين نياز بيماران ، به مراکز درمانی ارسال مي شود.

    دکتر کیهانی تاکید کرد: در واقع ، " بانك خون " در بیمارستان ها ، محل نگهداري خون هاي اهدا شده و فرآورده هاي تهيه شده از خون اهداکنندگان است و بانك های خون بيمارستاني وظيفه ي تعيين گروه گيرنده ، سفارش و تهيه ي خون از سازمان انتقال خون، تعيين گروه خون ارسالي و انجام آزمايش غربالگري آنتي بادي  را دارند.

    وی افزود: خون و فرآورده های خونی آماده و رزرو شده ، با توجه به شرايط نوع فرآورده ، در بانک خون نگهداري مي شود تا در صورت نياز بيمار طبق شرايط استاندارد  به بخش ها يا اتاق عمل تحويل شده و به بیمار تزريق شود.

   ******

    " سید مهدی محسن زاده " مدیر بیمارستان توانبخشی رفیده نیز در خصوص بانک خون این بیمارستان به خبرنگار وبدای دانشگاه گفت: تاسیس و راه اندازی این بانک خون که با پیشرفته ترین دستگاه ها و امکانات تجهیز شده است، با حدود یک صد میلیون تومان (یک میلیارد ریال) اعتبار از سوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شده است.

    وی با اشاره به اینکه بانک خون بیمارستان توانبخشی رفیده ، دارای تمامی استاندارد های لازم است ، افزود:  با تلاش همکاران آزمایشگاه بیمارستان، فعالیت این بانک خون بصورت شبانه روزی است و کاملا نیاز بیمارستان رفیده و حتی مازاد بر آن را رفع می کند.

    لازم به ذکر است ، بیمارستان تخصصی توانبخشی " رفیده " از جمله چهار مرکز درمانی – توانبخشی تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است که انواع خدمات پزشکی و توانبخشی را به بیماران و نیازمندان ارائه می دهد.

   دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تحت نظارت وزارت بهداشت ، با 22 گروه آموزشی تخصصی و هشت مرکز تحقیقات، به تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و 800 نیروی متخصص در حوزه های " رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی و توانبخشی" می پردازد.

   اعضای هیات علمی و متخصصان رشته های پزشکی و توانبخشی این دانشگاه مانند " کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، فیزیوتراپی، مددکاری اجتماعی ، روانشناسی ، مشاوره خانواده، سالمند شناسی و همچنین روانپزشکی ، روانشناسی بالینی و پرستاری توانبخشی " از طریق دو بیمارستان تخصصی و دو کلینیک پزشکی – توانبخشی ، انواع خدمات حوزه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می دهند.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: شفیعی - نعیمی پور

 


١٦:٠٨ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ١٢٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٩٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج