چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

کارگاه آموزشی " افسردگی"، برگزار شد

   کارگاه آموزشی " افسردگی"، به همت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سالن اجتماعات حوزه ریاست برگزار شد.

     دکتر " بهمن بهمنی " عضو هیات علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بعنوان مدرس ، در باره این کارگاه به خبرنگار وبدای دانشگاه گفت: برچسب "افسردگی"، بدون مداخله متخصصان حیطه روانپزشکی، روانشناسان و مشاوران، تهدیدی برای امنیت روان خود فرد و سایر افراد جامعه تلقی می شود و نباید براحتی به افراد برچسب افسردگی بزنیم.

     وی افزود: افسردگی، یک حالت خلقی شامل بی حوصلگی و گریز از فعالیت با بی علاقگی و بی میلی است و می تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات ، خوشی و تندرستی یک فرد تاثیر بگذارد.

     دکتر بهمنی گفت: افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، ممکن است که احساسات ناراحتی، اضطراب ، پوچی ، نا امیدی، درماندگی، بی ارزشی یا بی قراری داشته باشند، امکان دارد که آنان  اشتیاق خود در انجام  فعالیت هایی که زمانی برایشان لذت بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی میل و کم اشتها شوند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات  و تصمیم گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند.

    وی افزود: افسردگی همچنین ممکن است باعث بی خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی و یا کاهش انرژی بدن شود.

    وی اظهارداشت: افسردگی، یکی از ویژگی های برخی از نشانگان روانی از جمله اختلال افسردگی اساسی است، اما ممکن است یک واکنش طبیعی نسبت به رویدادهای زندگی مانند مرگ اطرافیان، اثرات بیماری های بدنی ، یا عوارض جانبی مصرف دارو ها و درمان های پزشکی باشد، البته تا زمانی که این حالت در مدت زمان طولانی باقی نمانده باشد.

    دکتر بهمنی افزود: نباید در بروز سانحه، مرگ و میر عزیزان و سایر حوادث برچسب افسردگی به خود و سایر افراد بزنیم بلکه بدانیم سوگواری و بخشی از گذراندن اندوه است.

    وی تصریح کرد: معنای  افراد از مشکلات و حوادث ناگوار، مختلف است و این معنابخشی در هر فرهنگ و مذهبی متفاوت است.

    وی افزود: اینکه برچسب افسردگی در مشکلات نزنیم، اجازه بروز و احساس اندوه در سوگ به فرد آسیب دیده بدهیم، داروهای ضدافسردگی بدون تجویز مصرف نکنیم از موضوعات مهمی است که با اطلاع از آن می توان آگاهانه  به مصاف مشکلات رفت.

   گفتنی است ، این کارگاه آموزشی با طرح سوالات کارکنان در خصوص موضوع افسردگی و پاسخگویی از سوی استاد مدعو به پایان رسید.


انتهای پیام /

تهیه خبر: گلرخ

 


٠٩:٢٨ - شنبه ١١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٥٧١    /    تعداد نمایش : ١٧٩٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج