چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی ؛

سرانه کم مصرف شیر در ایران و کم تحرکی ، عوامل مهم ابتلای افراد به پوکی استخوان هستند

     رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام کرد: تغذیه نامناسب ، بویژه سرانه کم مصرف شیر در ایران و کم تحرکی ، عوامل مهم ابتلای افراد به پوکی استخوان هستند.

    دکتر " احمد دلبری " در تشریح علل پوکی استخوان و راههای پیشگیری از آن ، به خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: سرانه مصرف شیر در ایران، کمتر از 100 کیلوگرم در سال است ، درصورتی که سرانه مصرف این ماده غذایی پرکلسیم در کشورهای اروپایی ، سالانه بیش از 300 کیلوگرم  می باشد.

    وی افزود: مردم کشورمان ضمن آنکه شیر و مواد لبنی را به میزان کمی مصرف می کنند، از سویی سرانه مصرف نوشابه آنان که مانع جذب کلسیم در بدن نیز می شود، زیاد است (بیش از 40 کیلوگرم در سال) که عامل مهمی در ابتلای افراد به پوکی استخوان می باشد.

     وی که دکترای تخصصی طب سالمندان دارد با اشاره به اینکه " پوکی استخوان " ، اختلال متابولیک شایع دوران سالمندی است ، گفت: این اختلال که معمولا از میانسالی آغاز می شود و در سالمندی به بیشترین حد خود می رسد، با کاهش تراکم استخوانی و تخریب بافت استخوانی همراه است که در نهایت منجر به نازک شدن استخوان و شکستگی در دوران سالمندی می شود.

   دکتر دلبری افزود: با توجه به اینکه 90 درصد میزان کلسیم بدن هر انسان در استخوان و ده درصد آن در بافت نرم بدن موجود است ، لذا با کاهش کلسیم ، استخوان ها آسیب پذیر می شوند.

    وی ، در بیان اهمیت پوکی استخوان در کیفیت زندگی سالمندان ، گفت: شایعترین شکستگی ها در اثر پوکی استخوان بوجود می آیند و 25 درصد شکستگی های لگن و ران منجر به مرگ سالمندان می شود . شکستگی استخوان در دوران سالمندی که ممکن است در اثر افتادن از بلندی هم نباشد، با روند کند درمان همراه است و  استخوان ها براحتی جوش نمی خورد ضمن اینکه کوتاه قدی و خمیدگی افراد سالمند در اثر مشکلات استخوانی بوجود می آید.

    این عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه 80 درصد پوکی استخوان در زنان و 20 درصد در مردان دیده می شود ، افزود: تحقیقات نشان می دهند، خطر مرگ و میر ناشی از پوکی استخوان در زنان ، چهار برابر سرطان رحم است ، که کاهش هورمون های زنانگی و زایمان های زیاد با فاصله زمانی کمتر از سه سال ، از جمله علل اصلی پوکی استخوان در زنان می باشد.

     وی همچنین استعمال دخانیات ، مصرف برخی از داروها مانند کورتون ها و ابتلا به بعضی بیماریها مانند پرکاری تیروئید و دیابت را از علل عمومی ابتلا به پوکی استخوان عنوان کرد.

    وی با تاکید بر پیشگیری از پوکی استخوان ، از سنین کودکی تا حدود 30 سالگی ، و نقش مهم تغذیه در این امر ، مصرف مواد غذایی دارای کلسیم مانند شیر و فرآورده های لبنی ، انواع کلم ، بادام ، فندوق ، کنجد و سبزی جعفری ، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C ، و در صورت نیاز و با تجویز پزشک ، مصرف مکمل های غذایی – دارویی ، را برای پیشگیری از پوکی استخوان ، توصیه کرد.

   وی گفت: درحالی که نیاز روزانه هر انسان به کلسیم بین 800 تا 1200 میلی گرم در روز است و هر لیوان شیر کم چرب ، 300 میلی گرم کلسیم دارد، لذا مصرف شیر و فرآورده های لبنی در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار حائز اهمیت می باشد.

    دکتر دلبری ، افزود : علاوه بر مصرف مواد غذایی پر کلسیم مانند شیر و فرآورده های لبنی ، جذب ویتامین D  از طریق تابش مستقیم آفتاب به اندامهای فوقانی و تحتانی بدن به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز و حداقل سه روز در هفته ، و فعالیت بدنی و انجام حرکات ورزشی مانند پیاده روی بمدت 30 دقیقه در روز ، می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان موثر باشد.

   وی ادامه داد: دوران سالمندی که با کم تحرکی و کاهش میزان کلسیم بدن همراه است ، پوکی استخوان را به بالاترین حد خود در این سنین می رساند، لذا به سالمندان توصیه می شود،  تا جایی که ممکن است استقلال زندگی خود را حفظ کنند ، فعالیت و تحرک داشته باشند چرا که فعالیت بدنی همانطور که مانع پوکی استخوان می شود ، از خیلی مشکلات و اختلالات دوران سالمندی جلوگیری می کند و در بهبود کیفیت زندگی و ارتقای سلامتی آنان موثر است.

انتهای پیام /

تنظیم خبر: نعیمی پور


١٩:٠٠ - شنبه ١٨ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٦١٢    /    تعداد نمایش : ١٢٤٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج