چاپ        ارسال به دوست

برای اولین بار در کشور ؛

قطعات پرکاربردترین ارتزهای توانبخشی، توسط شرکت وابسته به مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی طراحی و تولید شد

   قطعات مربوط به ساخت پرکاربردترین ارتزهای توانبخشی، برای اولین بار در داخل کشور، توسط شرکت فناور " کارما آرین نوین ایرانیان " وابسته به مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی طراحی و تولید شد.

     مهندس " رضا وهاب کاشانی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مدیرعامل شرکت فناور " کارما آرین نوین ایرانیان " در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه در این خصوص گفت: طراحی و تولید این قطعات که در ساخت بریس های مربوط به ستون فقرات ، زانو ، مچ پا و مچ دست کاربرد دارند، در قالب اجرای فاز اول پروژه طراحی و ساخت مجموعه اجزای حمایتی – ساختاری و عملکردی جهت تلفیق و تولید ارتزهای بروز انجام شده است.

    وی افزود: هم اکنون در فاز اول این پروژه ، چهار مجموعه از قطعات ( لولاها ، قفل ها و قطعات واصل بین قسمت های مختلف بریس ها) که مورد نیاز در ساخت بریس و ارتزهای توانبخشی است، طراحی و ساخته شده و در فاز دوم پروژه نیز چهار مجموعه دیگر از قطعات برای بریس هایی که برای بیماران و توانخواهان بکار می روند، طراحی و ساخته می شود.

    بگفته مهندس وهاب کاشانی ، قبلا این قطعات از خارج کشور و با هزینه بالایی وارد می شد که علاوه بر خروج ارز ، واردات آنها با مشکلاتی نیز همراه بود، اما هم اکنون با طراحی و ساخت این قطعات در داخل کشور، آنهم با حدود یک دهم هزینه تهیه قطعات خارجی، ضمن آنکه صرفه جویی ارزی شده است، کیفیت لازم برای قطعات مورد استفاده در ارتز های توانبخشی، کاملا حفظ شده و یا حتی ، کیفیت آنها ارتقا یافته است.

    وی در بیان دلیل این ادعا که قطعات تولیدشده مربوط به پرکاربردترین ارتزهای توانبخشی هستند، گفت: مجموعه ای از قطعات ارتز " لیونایز lyonnais " از جمله قطعات طراحی و ساخته شده است که شامل 14 قطعه لولایی ، قفل ها و اتصالات می شود و مورد استفاده در ساخت بریس لیونایز است .

    مدیرعامل شرکت فناور " کارما آرین نوین ایرانیان " افزود:  این بریس که برای ساخت آن نیاز به قطعات تولیدشده است، در درمان ارتزی انحرافات جانبی نوجوانانی بکار گرفته می شود که حداکثر راس انحراف در ناحیه مهره هشتم سینه ای آنان باشد.

    مهندس وهاب کاشانی که از سه سال پیش ، برای اولین بار مستقیما نسبت به طراحی و ساخت بریس لیونایز در ایران اقدام کرده است، اظهارداشت: این بریس ،  انحراف جانبی ستون فقرات و افزایش تحدب ستون فقرات در ناحیه سینه ای (درمان کنسرواتیو اسکولیوز و کایفوز ) نوجوانان را درمان می کند و با توجه به اثر بخش بودن آن و مزایایی نظیر " نامشخص بودن بریس در زیر لباس، تنظیم راحت آن طی فرآیند پی گیری و مطابق با رشد جسمی فرد استفاده کننده، دوام و ثبات حین اعمال نیرو"، این نوع بریس می تواند در بسیاری موارد جایگزین بریس میلواکی باشد.

******

    مدیرعامل شرکت فناور " کارما آرین نوین ایرانیان " که از جمله شرکت های وابسته به مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است ، در خصوص دیگر قطعات تولیدی این شرکت گفت: قطعات ارتز " دنیس بروان " از دیگر قطعات تولیدی این شرکت است که در ساخت ارتز مربوطه بکار گرفته می شود و پیش از تولید داخلی آن ، از خارج کشور وارد ، و هزینه هنگفتی بابت آن به تولیدکنندگان ارتز دنیس بروان تحمیل می شد.

    مهندس وهاب کاشانی افزود: ارتز دنیس بروان برای نوزادانی که دچار کلاپ فوت (پا چنبری) می شوند، استفاده می شود که با تشخیص بموقع ، می توان از همان بدو تولد تا سه سالگی برای کودک استفاده کرد تا به رفع مشکل، منجر شود.

    وی ، " نصب آسان اسپیلنت یا کفش روی ارتز ، امکان تغییر و تصحیح فرم های مدنظر ارتزیست روی بریس و استحکام مناسب هنگام پا زدن نوزاد درون آن " را از جمله مزایای بریس " دنیس بروان " ذکر کرد.

******

    مهندس وهاب کاشانی همچنین از " مفصل مدرج دو محور زانو " ساخت شرکت کارما آرین نوین ایرانیان که برای اولین بار در ایران ، طراحی و به تولید انبوه رسیده است ، گفت.

    وی اظهارداشت: این مفصل تولید شده ، برای ساخت ارتزهای زانو  استفاده می شود و سبب تطابق حرکتی بین مفصل مکانیکی و مفصل آناتومیکی شده و امکان تنظیم میزان رنج حرکتی مفصل را به سادگی و بطور دقیق (با استفاده از پین های بکار رفته ) فراهم می کند.

    وی با اشاره به اینکه این مفصل همچنین قابلیت نصب بر قطعه تصحیح کننده انحرافات جانبی زانو به دنباله استئوآرتریت را دارد، افزود: این مفصل نیز با یک دهم هزینه قطعه خارجی ، در داخل کشور ساخته می شود که تهیه قطعه ایرانی برای تولیدکنندگان ارتزهای زانو ، بسیار بصرفه خواهد بود.

******

    مهندس وهاب ، " مفصل ایزوسنتریک ران " را بعنوان قطعه جدید دیگری که بتازگی موفق به طراحی و تولید آن شده است، معرفی کرد و گفت : این مفصل در ساخت بریس برای افراد دچار ضایعه نخاعی بالای مهره دوازدهم سینه ای (T12)  بکار می رود و نصب آن روی بریس افرادی که از اندام فوقانی سالم و قوی برخوردار باشند، امکان راه رفتن متقابل را فراهم می کند (RGO) .

    وی به تولید انبوه این مفصل در کشور توسط شرکت کارما آرین نوین ایرانیان اشاره کرد و توضیح داد: با نصب این مفصل روی بریس ، فرد دچار ضایعه نخاعی با تکیه روی یک مفصل می تواند مفصل سمت مقابل را به حرکت در آورد و بالعکس ، و به این ترتیب ، دوباره با وسایل کمکی نظیر عصا و یا واکر راه برود.

    وی در پایان این گفت وگو، طراحی و ساخت چهار محصول و قطعه دیگر ارتزهای توانبخشی را در برنامه شرکت کارما آرین نوین ایرانیان و در قالب فاز دوم پروژه ساخت قطعات ارتزهای پرکاربرد عنوان کرد و از این مجموعه، طراحی و ساخت " مچ بند محیطی " برای ارتز مچ دست را در حال اجرا خواند.

    مهندس وهاب کاشانی افزود: این مچ بند ، کنترل کننده مطمئن تری نسبت به دیگر مچ بندها است که امیدوارم بتوانیم این ارتز را با استفاده از مواد اولیه سیلیکون ساخته و در اختیار بیماران و توانخواهان قرار دهیم.

    لازم به ذکر است ، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی ، هشت مرکز تحقیقات در رشته های خاص سه حوزه سلامت ( توانبخشی ، رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی) و مرکز رشد فناوری (شامل شش شرکت فناور و دانش بنیان) ، ضمن تعلیم و تربیت نیروی متخصص ، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

    این دانشگاه منحصربفرد که تحت نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کند، در برخی از رشته ها بعنوان تنها برگزارکننده ، و در برخی از آنها نیز بعنوان اولین برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در داخل کشور و کشورهای خاورمیانه شناخته شده است.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


٢٠:٠٣ - سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٠٢٩    /    تعداد نمایش : ٥٩٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج