چاپ        ارسال به دوست

اجرای طرح فناورانه مشترک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه صنعتی شریف؛

طراحی و ساخت مفصل جدید زانو برای بهبود وضعیت راه رفتن افراد مبتلا به فلج اندام تحتانی

 کلیپ معرفی 

فایل مصاحبه دکتر " منیره احمدی بنی " با برنامه خط خبر رادیو جوان

   متخصصان مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، موفق به ساخت مفصل جدید زانو برای بهبود وضعیت راه رفتن افراد مبتلا به فلج اندام تحتانی شدند.

    به گزارش وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بنقل از مدیریت توسعه فناوری سلامت، تیم چند تخصصی فناوران مرکز رشد بسرپرستی دکتر " منیره احمدی بنی " سرپرست دفتر ارزیابی فنی و تدوین استاندارد دانشگاه علوم بهزیستی، با همکاری مهندسان مکانیک و بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف توانستند، نسبت به طراحی و ساخت مفصل جدید زانو برای بهبود وضعیت راه رفتن افرادی که به هر شکلی از آسیب اندام تحتانی رنج می برند، اقدام کنند.

   دکتر احمدی بنی درباره این مفصل توضیح داد: مفاصلی که هم اکنون برای ساخت این بریس ها استفاده می شوند، از نوع مفاصل "دراپ لاک " هستند که در طول همه فازهای راه رفتن، قفل شده و سبب می شوند که فرد استفاده کننده در طول راه رفتن همواره با زانوی کاملا اکستنت شده و صاف راه برود، و این نه تنها راه رفتن را نازیبا می کند بلکه مصرف انرژی را افزایش می دهد و برای فرد، خستگی زودرس ایجاد می کند.

   وی افزود: اما مفصل جدید هوشمند یا مفصل " استانس کنترل"  به هنگام فاز ایستایی، دستور قفل شدن را از بخش تحتانی پا دریافت کرده و قفل می ماند (از خالی کردن زانو در این مرحله جلوگیری می کند) و زمانی هم که بیمار نیاز به خم کردن زانو و برداشتن اشیاء از روی زمین دارد، این مفصل می تواند به راحتی به سمت جلو نوسان کند، ضمن آنکه راه رفتن بیماران را بهبود بخشیده و زیبایی در قدمها را دوباره به آنان باز می گرداند. این مفصل که حجم و وزن بسیار کمی دارد به راحتی می تواند زیر لباس پوشیده شده و ظاهر فرد را حفظ کند.

    بگفته این فناور حوزه توانبخشی، مفصل هوشمند ساخت داخل که یک بیستم قیمت نمونه خارجی آن، قیمت دارد، برای افرادی که دچار بیماریهایی مانند فلج اطفال، آسیب نخاعی و میلومننگوسل نیز می باشند، قابل استفاده است.

    دکتر " امیرسالار جعفرپیشه " مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز ضمن تایید کارآیی این مفصل هوشمند مطابق با نمونه خارجی، گفت: این مفصل جدید هوشمند، فازهای مختلف راه رفتن بیماران را شناسایی می کند و می تواند جایگزین مفاصل قدیمی شود.

   گفتنی است که هرچند سازمان بهزیستی کشور، تعداد 17 هزار پرونده ضایعه نخاعی را ثبت کرده است، اما پیش بینی می شود که افراد دچار ضایعه نخاعی در کشور بیش از 4 برابر این آمار باشند و در واقع، 68 هزار نفر در کشورمان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و بزرگترین مشکل خود پس از تثبیت شرایط  را ناتوانی برای ایستادن و راه رفتن گزارش کرده اند.

   ضمن آنکه بیماران دیگری مانند افراد مبتلا به فلج اطفال، سکته مغزی، ضعف عضله چهارسر، اختلال در مفصل زانو و ران، و همچنین بیماران مبتلا به میلومننگوسل نیز از جمله بیمارانی هستند که برای راه رفتن، نیاز به استفاده از انواع وسایل کمک توانبخشی و بریس دارند.

   همچنین لازم به ذکر است، مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در راستای تحقق هدف دستیابی به مرجعیت علمی و فنی طراحی و ساخت تجهیزات توانبخشی و اندام مصنوعی در کشور، با حمایت همه جانبه از 12 شرکت دانش بنیان و فناور تحت پوشش، گام های موثری در این زمینه برداشته است.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: حلاج - نعیمی پور


١٥:٣٥ - شنبه ٢٢ تير ١٣٩٨    /    عدد : ١٤٨٠٩    /    تعداد نمایش : ١١٧٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج