چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی؛

سمپوزیوم « سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی »، دی ماه برگزار می‌شود

   دبیر علمی سمپوزیوم "سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی" اعلام کرد: این سمپوزیوم یک روزه در تاریخ 11 دی سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.

    دکتر هوشنگ دادگر دبیر علمی سمپوزیوم سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی در گفت‌وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی درباره این سمپوزیوم گفت: اهمیت سلامت دهان و دندان از موضوع های مهم نظام سلامت کشور است که بنا به دلایل مختلف کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

    وی ادامه داد: بین سلامت دهان و بیماری های قلبی، سکته و دیگر بیماری ها، ‌ارتباط مستقیمی وجود دارد، ولی متاسفانه موضوع سلامت دهان مغفول مانده و باید مورد توجه همگانی قرار گیرد.

   این عضو هیات علمی گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در افراد دارای ناتوانی، سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد و لازم است برای حفظ و ارتقای آن اقداماتی انجام شود.

   وی افزود:  متاسفانه به دلیل عدم بررسی و مطالعه جامع، اطلاعاتی از وضعیت  سلامت دهان افراد دارای ناتوانی در کشور  وجود ندارد اما مطالعات انجام شده در سایر کشورها  نشان می‌دهد که افراد  کم توان ذهنی چند برابر افراد عادی دچار پوسیدگی دندان می‌شوند.

    دبیر علمی سمپوزیوم سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی تاکید کرد: به دلیل شرایط خاص افراد دارای ناتوانی از قبیل  مصرف  بعضی از داروها (ضد تشنج، آرام‌بخش‌ها و....) ، عامل بیماری ، اختلالات حسی و حرکتی دهانی، نامطلوب بودن بهداشت دهان و دندان، تغذیه نامناسب، عدم آگاهی، در دسترس نبودن مراکز درمانی مناسب و گاهی عدم پذیرش توسط دندانپزشکان و همچنین گرانی خدمات دندانپزشکی و  شرایط پایین اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، کمبود انگیزه، مشکلات دهان و دندان در این قشر، بسیار شایع است.

   دکتر دادگر اظهار کرد: سمپوزیوم سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی با هدف « آشنایی بیشتر متخصصان حوزه توانبخشی با موضوع بهداشت دهان و دندان و ارجاع افراد دارای مشکل » برگزار می‌شود.

   وی به بیان محورهای این برنامه پرداخت و افزود: « اهمیت سلامت دهان و دندان در افراد دارای ناتوانی، تظاهرات دهانی انواع ناتوانی ها و ملاحظات مربوط به آنها، دیسفاژی و سلامت دهان و دندان، وضعیت موجود سلامت دهان و دندان افراد با نیازهای خاص در کشور در گروههای مختلف معلولان و بهداشت دهان در افراد دارای ناتوانی و نقش گروه توانبخشی در ارتقا سلامت دهان و دندان این افراد » از عناوین اصلی این سمپوزیوم یک روزه است.

    دکتر دادگر گفت:  سمپوزیوم سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی به همت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت  و گروه سلامت دهان ودندانپزشکی اجتماعی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی، مرکز توانبخشی تاف و سایر نهادها برگزار می‌شود.

   وی با اشاره به اینکه سمپوزیوم سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی ویژه گروه‌های توانبخشی، و دارای امتیاز بازآموزی است، افزود: این سمپوزیوم روز 11 دی در سالن همایش احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن  02166511560 و شماره همراه  09334224296 تماس بگیرند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: پیرهادی


١٤:١٠ - جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ١٥٧٠٤    /    تعداد نمایش : ١٥٧٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج