چاپ        ارسال به دوست

در نشست هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مطرح شد:

سهم ابعاد اجتماعی در سیاست های جمعیتی را نادیده نگیریم

    جلسه هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با موضوع " سیاست های جمعیتی چالش ها و راهکارها" روز دوشنبه ( 14 آبان ماه) در سالن دکتر شاملو دانشگاه برگزار شد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر "حمیدرضا خانکه " عضو هیات علمی این دانشگاه و عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور در این نشست گقت: تغییرات جمعیتی در کشور به سمت کاهش نرخ باروری ، کاهش رشد سالیانه جمعیت و در این کاهش جمعیت، افزایش سن جمعیت، افزایش نرخ طلاق، افزایش سن فرزند آوری   پیش می رود .

    وی در جمع اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، افزود: با توجه به نگاه دانشگاه در حوزه های اجتماعی و با توجه به تحقیقات به عمل آمده ، ابعاد اجتماعی  نسبت به حمایت مالی  نیز سهم گسترده تری دارد که نباید متولیان عرصه سیاست های جمعیتی آن را نادیده بگیرند.

    دکتر خانکه اظهارداشت: جمعیت ، پدیده ای پیچیده و چند فاکتوری است که با موضوعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  مرتبط است  و برای مدیریت جمعیت نه صرف  افزایش جمعیت باید به گونه ای جمعیت را مدیریت کنیم که گروه سنی بارور، گروه سنی کارگری، گروه سنی متخصص و گروه سنی سالمندی داشته باشیم  و برای مدیریت متناسب جمعیت نیازمند برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم .

     وی تصریح کرد: ابعاد اجتماعی مانند سایر جنبه های سلامت سهم بسیار بزرگی در سیاست های جمعیتی دارد و با ساده اندیشی و اقدامات مقطعی نمی توان مدیریت جمعیت کشور را انجام داد و در سایه فرمایشات مقام معظم رهبری ، دانشگاه ها موظفند به ابعاد  مختلف پدیده جمعیت فکر کرده و راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین کنند .

    گفتنی است ، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید "وحید معتمدی" به  ملاحظات فرهنگی مذهبی پدیده جمعیت ، دکتر "بهمنی" به نگاه سلامت روان در جمعیت و کاهش نرخ ازدواج و طلاق جوانان، دکتر" فکرآزاد " به نگاه جامعه شناسی به پدیده جمعیت، دکتر" محمدعلی حسینی " به آمار نرخ بیکاری در جوانان و سهم این موضوع در کیفیت جمعیت و دکتر " دلبری" به  آمار رو به رشد سالمندان و تاکید برنگاه متولیان به  این گروه سنی پرداختند  و موضوع جمعیت را پدیده ای چند فاکتوری عنوان کردند که نیاز به  مدیریت با نگاه جامع دارد.

انتهای پیام /

تهیه خبر: گلرخ


١٣:٣٩ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ١٢٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٧٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج