بهار1
سردر 2
بهار2
uswr

آخرین اخبار

آرشیو

رویدادها

چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین
13
تیر 1403

چهارمین کنگره بین المللی سلامت در اربعین

مکان: مرکز بین المللی همایش های رازی

بیشتر
اولین کنگره ملی طب ایرانی
09
خرداد 1403

اولین کنگره ملی طب ایرانی

 محور های کنگره:

*پزشکی مبتنی بر سبک زندگی: طب پیشگیری و فرد محور

*غذا، تغذیه، غذا داروها و آشپزی طبی

*فراورده های سنتی، گیاهی و طبیعی

*ماساژ و تکنیک های دستی

*هوش مصنوعی و توسعه طب ایرانی

*پزشکی سامانه ها و پزشکی یکپارچه

مکان: تهران،سالن همایش های بین المللی رازی

بیشتر
جشنواره گردهمایی های علمی دانشجویی کشور
26
اردیبهشت 1403

جشنواره گردهمایی های علمی دانشجویی کشور

ارائه 10 تا 15 دقیقه ای موضوع مورد نظر در قالب سخنرانی های حرفه ای با بهره گیری از ابزار نمایشی و هنری بگونه ای که کاملا ساده، قابل فهم و تاثیرگذار باشند.

مکان: سالن آمفی تئاتر شهید احمدی روشن دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

بیشتر
بیست و پنجمین همایش کشوری آموزش پزشکی
12
اردیبهشت 1403

بیست و پنجمین همایش کشوری آموزش پزشکی

معرفی همایش

بعد از تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال 1364، مرکز توسعه آموزش با هدف تربیت نیروی انسانی و اعضای هیات علمی توانمند در آموزش از سال 1368 در این وزارت راه اندازی شد که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه های مختلف، انتشار کتب و پمفلت در حوزه آموزش پزشکی سعی در ارتقای کیفیت آموزش داشته است.
مرکز توسعه آموزش در سال 1372 با مرکز مطالعات و برنامه ریزی آموزشی ادغام شد و مرکز جدید با نام مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی با مسئولیت سیاستگذاری، برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و ارزیابی فعالیت‌های آموزشی شکل گرفت. در همین راستا مراکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی و بعد از آن دفاتر توسعه آموزش در دانشکده ها و بیمارستان های آموزشی شکل گرفت.
یکی از اقدامات مهم مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی بلافاصله پس از شکل گیری، برگزاری اولین همایش کشوری آموزش پزشکی در سال 1373 بوده است که با هدف معرفی، تبیین نقش و جایگاه علم تعلیم و تربیت در تامین، حفظ و ارتقای کیفیت آموزش بوده است.
تاکنون 24 دوره همایش کشوری آموزش علوم پزشکی برگزار شده است که در برخی از این دوره ها معاونت آموزشی وزارت بهداشت با همکاری یکی از دانشگاه های علوم پزشکی مجری و برگزار کننده این همایش بوده اند. در بیست و پنجمین دوره این همایش که در اردیبهشت 1403 برگزار خواهد شد، به عنوان اولین تجربه کار تیمی و نیز بهره‌گیری از ظرفیت های دانشگاه‌هایی که در تهران مستقر نیستند مقرر شد که به جای یک دانشگاه‌، یک کلان منطقه به عنوان همکار در برگزاری این همایش انتخاب شود. لذا بر اساس اعلام آمادگی و پتانسیل ‌های دانشگاه‌های کلان منطقه 1، این کلان منطقه به عنوان همکار مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی در همایش 25 انتخاب گردید که هرکدام از دانشگاه‌های این کلان منطقه مسئولیت بخشی از فرایند همایش را به عهده دارند.

 

محورهای همایش

- توسعه و بازنگری برنامه های درسی منطبق با نیازهای اجتماعی
- کیفیت آموزش بالینی
- آموزش علوم پزشکی دانشجو محور
- اخلاق حرفه ای در آموزش علوم پزشکی
- فناوری های نوین آموزشی

مکان: تهران ـ مرکز همایش های بین المللی رازی

بیشتر
دومین کنگره ملی مشاوره توانبخشی
05
اردیبهشت 1403

دومین کنگره ملی مشاوره توانبخشی

هدف از برگزاری دومین کنگره مشاوره توانبخشی، ایجاد فضایی علمی جهت تبادل اطلاعات و توسعه زمینه تبادل نظر علمی بین متخصصین،  آشنایی متقابل سایرین متخصصین حوزه­ های انسان­ یاور با مشاوره توانبخشی و برعکس، شناسایی جمعیت­ های نیازمند خدمات، شناسایی نیازهای گروه­ های خاص و انطباق مشاوره توانبخشی با این نیازها، تحریک تولید ایده­ ها، فنون و ابزار کارامدتر برای مداخله­ های روان­شناختی،  شکل­ گیری تیم­های تخصصی در پاسخ به نیازهای افراد و بسترسازی مناسب جهت تحولات اجتماعی در این زمینه است. هم چنین برگزاری این کنگره منجر به آشنایی دانشجویان، اساتید، با جدیدترین و به روزترین اطلاعات و روش های درمانی در حوزه مشاوره توانبخشی می شود. بنابراین برگزارکنندگان این کنگره با هدف فراهم ساختن محیطی برای انتشار دستاوردهای نو، به تکاپو انداختن اعضای جامعه و افزایش فعالیت های آنها، تبادل اندیشه میان افراد، تحت تاثیر قرار دادن جامعه به منظور پیشرفت در این زمینه خاص و مطرح ساختن فعالیت های موسسه برگزار کننده اقدام به برگزاری کنگره حاضر می نمایند.

مکان:

بیشتر
ژورنال کلاب مغز منشا رفتار؛گام اول نوروتراپی
02
اردیبهشت 1403

ژورنال کلاب مغز منشا رفتار؛گام اول نوروتراپی

سرفصل ها:

  • سیستم RDoC در تشخیص گذاری اختلالات روانپزشکی کودکان
  • رشد و تکامل قشر مغز
  • شیوه های تقسیم بندی قشر مغز
  • مراکز عصبی درگیر در پردازش های بروندادی اختلالات کودکان
  • شبکه های پردازش عصبی در قشر مغز عامل رفتار

مکان: سالن فارابی 1

بیشتر
9 بهمن انتخاب واحد
14 بهمن شروع كلاسها
28 بهمن حذف و اضافه
24 اردیبهشت حذف اضطراری
23 خرداد پايان ترم
26 خرداد شروع امتحانات
gallery-bg

گروه‌های آموزشی

گروه های آموزشی دانشگاه زیر مجموعه سه دانشکده علوم توانبخشی، علوم‌ رفتاری و سلامت‌ روان و سلامت‌ اجتماعی می باشند.

مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست
سلامت در حوادث و بلایا
معارف اسلامی
مددکاری اجتماعی
سالمندی
رفاه اجتماعی
آمار زیستی و اپیدمیولوژی
مشاوره
روانشناسی کودکان استثنایی
روانشناسی بالینی
روانپزشکی
پیش دبستانی
پرستاری
مدیریت توانبخشی
گفتاردرمانی
کاردرمانی
فیزیوتراپی
علوم پایه
علوم بالینی
شنوایی شناسی
ژنتیک
ارگونومی
ارتوز و پروتز

تازه‌های نشر

انتشارات دانشگاه، کتابهای مرتبط با حوزه های علمی دانشگاه نظیر کتب مرتبط با مباحث توانبخشی، ناتوانی، سالمندی، رفاه، روانشناسی، مشاوره، ژنتیک، مددکاری را منتشر می نماید و همچنین به موضوعات بین رشته ای نظیر مطالعات اعتیاد، آسیب های اجتماعی، حوادث و بلایا سلامت و رفاه می پردازد.

آرشیو
پروتکل مددکاری اجتماعی در روان‌پزشکی

پروتکل مددکاری اجتماعی در روان‌پزشکی

مددکاری اجتماعی در روان‌پزشکی یکی از حوزه های مهم این حرفه به شمار می آید. شواهد علمی نشان می دهند مداخلات مددکاراجتماعی در حوزه روان‌پزشکی می توانند بر کاهش علائم بیماری در مبتلایان به اختلالات روان‌پزشکی، پیشگیری از عود بیماری و کاهش بار مراقبت در اعضای خانواده موثر باشد و به بازپیوند بیمار به جامعه کمک کند. پروتکل مددکاری اجتماعی روان‌پزشکی بر مبنای مدیریت مورد، مدیریت اقتضایی، مدل بهبودی و رویکرد بوم شناختی طراحی شده است و اقدامات حرفه ای مددکار اجتماعی براساس شواهد علمی تنظیم و پیشنهاد شده اند. تعامل با تیم های بین رشته ای در درون و بیرون از مرکز درمانی در این پروتکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و فرایند ارزیابی و ارائه خدمات در سطوح چندگانه فردی، خانوادگی، گروهی و اجتماعی از زمان تریاژ تا دوره پس از ترخیص با جزئیات در این پروتکل تشریح شده است.

آموزش نظریه ذهن و مهارت‌های اجتماعی

آموزش نظریه ذهن و مهارت‌های اجتماعی

کتاب حاضر شامل ده فصل است که به معرفی و توصیف اختلالات مرتبط با «نظریه ذهن» پرداخته و با ارائه توضیحات و مثال های فراوان کاربردی و بالینی به چگونگی انجام مشاهدات و ارزیابی های جامع و دقیق در ارتباط با علل زیربنایی چالش‌های مرتبط با ضعف در نظریه ذهن و مهارت‌های اجتماعی و اجرای مداخلات درمانی موثرتر در این خصوص می پردازد. مثال‌ها، فعالیت‌ها، تکالیف و تمرین‌های بالینی گوناگونی برای طیف وسیعی از افراد در سطوح مختلف و با توانمندی‌های متفاوت ارائه گردیده است که هر یک در نوع خود منحصر به فرد، خلاقانه، موثر و بسیار کاربردی می باشند. مطالعه و مرور اندیشمندانه آنها به تمامی علاقمندان توصیه می گردد. با توجه به نیاز مبرم و ویژه جامعه گفتاردرمانی در شناخت، ارزیابی و آموزش مفاهیم پایه ای و کلیدی مرتبط با «نظریه ذهن» و مهارت های اجتماعی در افراد دارای اتیسم و دیگر افراد دارای اختلالات و چالش های شناختی _ اجتماعی، امید است که ترجمه اثر ارزشمند حاضر دریچه ای نو به روی بهره‌گیری بهینه مطالب توسط متخصصان توانبخشی و همچنین مربیان و مراقبین علاقمند به این حوزه بگشاید.

بازی درمانی در کودکان با آسیب بینایی

بازی درمانی در کودکان با آسیب بینایی

هدف از نگارش کتاب حاضر، افزایش آگاهی کاردرمانگران و دیگر متخصصان در رابطه با بازی درمانی کودکان با آسیب بینایی است. در این کتاب، به تاریخچه بازی درمانی، تأثیر بازی بر مهارت های رشدی کودکان، پیامدهای تأخیر بازی در این کودکان و معرفی بازی های مناسب برای کودکان با آسیب بینایی در سنین مختلف پرداخته شده است.

ربات های پوشیدنی اندام فوقانی

ربات های پوشیدنی اندام فوقانی

امروزه می توان به کارگیری ربات های توانبخشی را انقلابی در حوزه توانبخشی دانست. پژوهشگران این حوزه پرچم دار نسل بعدی توانبخشی خواهند بود. این کتاب به معرفی ربات های توانبخشی اندام فوقانی در حلقه مشارکتی توانبخشی می پردازد. از طریق ورود ربات به تیم توانبخشی، توان‌خواهان می توانند فعالیت‌های خود را مستقل انجام دهند و تیم توانبخشی در مسیری هموارتر گام بردارد. آنچه که به توان‌خواهان توصیه می‌شود قدم گذاشتن در حیطه درمان‌های جدید برای دستیابی به سطح بالاتری از کیفیت زندگی است. این کتاب پایه و اساس ربات‌های توانبخشی اندام فوقانی را که با ارائه درمان فردی و بیمار محور از درمان دستی بهتر عمل می کنند، ایجاد می کند و برای مهندسان، درمانگران (بویژه درمانگران ارتوز و پروتز) و محققان در زمینه توانبخشی در نظر گرفته شده است.

مفاهیم پایه ژنتیک جمعیت

مفاهیم پایه ژنتیک جمعیت

این کتاب شامل ده بخش اصلی است که با مقدمه و تاریخچه شروع و در ادامه تعادل هاردی وینبرگ، رانش ژنتیک، جریان ژنی و ساختار جمعیتی، انتخاب طبیعی، جهش، تئوری همبستگی، فاصله ژنتیکی، انواع ازدواج ها، پلی مورفیسم های ژنتیکی و فیلوژنی به اختصار ارائه شده است. در کلیه فصول چندین مثال و در انتها یک سری سوال و واژه نامه به فارسی آورده شده اند. مطالعه این کتاب را به دانشجویان ژنتیک انسانی و پزشکی و کلیه علاقمندان علوم زیستی توصیه می کنیم.

اندازه گیری پردازش حسی

اندازه گیری پردازش حسی

پردازش و یکپارچگی حسی، عامل اساسی در رفتارهای تطابقی، هیجانی، مشارکت اجتماعی و یادگیری های طبیعی کودکان به شمار می رود. کتاب حاضر، آزمونی نوظهور جهت بررسی مهارتهای پردازش حسی، بصورت کاملا اختصاصی و استاندارد شده را معرفی می کند. همچنین در بخش دوم این کتاب، به معرفی پروتکل درمانی مبتنی بر این آزمون جهت رفع مشکلات حسی کودکان پرداخته شده است. آزمون و پروتکل مورد نظر، برای تمام کودکان 2 تا 6 سال با اختلالات عاطفی-رفتاری، ناتوانیهای هوشی و اختلالات رشدی-عصبی، قابل استفاده می باشد.

نشریات

Physical Treatments

Physical Treatments

Physical Treatments

The Journal of Physical Treatments is meant to publish original research with implications for physical therapy, from basic foundations leading to treatment enhancement, to applied treatment protocols and techniques that serve to enhance the understanding of physical therapy. Other types of articles adding to the knowledge content of physical therapy and related fields, such as systematic or narrative reviews, educational, theoretical or debate articles, brief reports, case histories or single case studies are also welcome. Our vision is to become one the most reliable and accessible sources for all those engaged in the science of physical therapy, from theory to practice, to find all they need to get up-to-date and share they experience in physical therapy and the related fields. Physical Treatments is a peer-reviewed journal accepting articles with sound methodologies which add enough to the literature to be published in his journal.

بیشتر
Health in Emergencies & Disasters Quarterly (HEDQ)

Health in Emergencies & Disasters Quarterly (HEDQ)

Health in Emergencies & Disasters Quarterly (HEDQ)

To establish an academic platform and make a scientific network for sharing and transferring and exchanging knowledge in the field of the health in disaster and emergency and to facilitate diffusion of research results among researchers. Health in Emergencies and Disasters Quarterly covers all topics related to different dimensions of preserving and/or enhancing health in emergencies and disasters (i.e. health care services/organizations, civil engineering, geology/geometry, policy making, socio-cultural considerations, ethical issues, political emergencies, economic crises, climate change, etc) from international researchers in form of original and review papers as well as short communication, case study and field reports, editorial, commentary, policy brief and book review.

بیشتر
فصلنامه توانبخشی

فصلنامه توانبخشی

فصلنامه توانبخشی

این مجله در زمینه‌های علوم پیراپزشکی و توان‌بخشی شامل ارتز و پروتز، بینایی‌سنجی،‌ شنوایی،‌ گفتاردرمانی،‌ کاردرمانی‌، فیزیوتراپی و کودکان استثنایی پذیرای دستاوردهای علمی پژوهشگران گرامی است. محققان می‌توانند حاصل مطالعات خود را در قالب مقالات پژوهشی اصیل،‌ مروری (مرور اپیدمولوژیک،‌ مرور کوتاه و فراتحلیل)‌، گزارش موردی، نامه به سردبیر و سرمقاله برای نشریه ارسال نمایند.

بیشتر
Practice in Clinical Psychology

Practice in Clinical Psychology

Practice in Clinical Psychology

The contributions in Practice in Clinical Psychology represent the breadth of clinical psychology erudition in the scientific community featuring original research from diverse fields in clinical psychology including psychometrics and measurement, etiology, epidemiology, prevention, therapy, and rehabilitation in mental disorders. Original articles, review articles, and case reports are acceptable for Practice in Clinical Psychology.

بیشتر
سالمند: مجله سالمندی ایران

سالمند: مجله سالمندی ایران

سالمند: مجله سالمندی ایران

هدف از انتشار فصلنامه علمی پژوهشی "سالمند: مجله سالمندی ایران" ارتقاء سطح دانش و ارائه دستاوردهای پژوهشی در حوزه مطالعات سالمندشناسی است. این نشریه در حوزه‌های زیر مقاله می‌پذیرد:‌ مطالعات سالمندی، مطالعات پیراپزشکی، سلامت سالمندی، آموزش سالمندان، سلامت و رفاه اجتماعی سالمندان، مددکاری اجتماعی و سیاست اجتماعی سالمندان، سلامت روانی سالمندان، روانشناسی سالمندان، سیاست‌های عمومی سلامت سالمندان، مطالعات رفتاری سالمندان، پرستاری سالمندان. اساتید، پژوهشگران ارجمند و دانشجویان گرامی می‌توانند مقالات خود را برای چاپ با رعایت شیوه‌نامه نگارش مقاله به دفتر نشریه ارسال کنند.

بیشتر
Iranian Rehabilitation Journal

Iranian Rehabilitation Journal

Iranian Rehabilitation Journal

Iranian Rehabilitation Journal aims to provide the readers with a variety of topics, including: original articles, hypothesis formation, editorials, literature reviews, case reports, short communications, special reports, letters to the editor, discussions of public policy issues and book reviews, and methodology articles in the fields of rehabilitation and social welfare, including .

بیشتر
فصلنامه رفاه اجتماعی

فصلنامه رفاه اجتماعی

فصلنامه رفاه اجتماعی

ـ تولید، ترویج و ارتقای سطح دانش نظری و تجربی رشته‌ای و بین رشته‌ای در زمینه رفاه اجتماعی ـ توسعه ارتباط بین پژوهش‌گران مراکز آموزشی و پژوهشی علاقه‌مند به موضوعات رفاه اجتماعی ـ تلاش در جهت رفع نیازهای تحقیقاتی و سیاست‌گذاری در زمینه رفاه اجتماعی

بیشتر

میز خدمت الکترونیک

سامانه نوید

سامانه نوید

سامانه تغذیه دانشجویی

سامانه مدیریت آموزش (هم‌آوا)

ایمیل

سامانه دانش آموختگان

سامانه ورود و خروج

اتوماسیون

سامانه جامع خدمات کارکنان

سامانه مدیریت درخواست

کتابخانه دیجیتال

کتابخانه مرکزی

اداره علم سنجی

پادکست

اعتیاد
اعتیاد
کاردرمانی و نقش بازی‌درمانی در کودکان و نوجوانان
کاردرمانی و نقش بازی‌درمانی در کودکان و نوجوانان
هم گرایی علوم
هم گرایی علوم
کاردرمانی در بیماری های نورولوژی
کاردرمانی در بیماری های نورولوژی
بازنشستگی و سالمندی
بازنشستگی و سالمندی
موفقیت
موفقیت