چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

تجربه مددکاران در حمایت از کودکان سیلزده پلدختر، در همایش مددکاری و سلامت روانی – اجتماعی کودکان ارائه شد

    تجربه موفق مددکاران اجتماعی در حمایت از کودکان سیلزده پلدختر، توسط دکتر معصومه معارف وند عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در همایش مددکاری اجتماعی و سلامت روانی – اجتماعی کودکان ارائه شد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه، این تجربه که مطالعه ای نیز تحت عنوان « حمایت از کودکان در شرایط بحرانی پس از حوادث طبیعی » در پی داشت، حاصل تلاش چهار مددکار اجتماعی اعزامی از تهران به سرپرستی دکتر معارف وند بود که از اردیبهشت تا مردادماه 1398 در منطقه حاشیه رود کشکان با همکاری 15 نیروی داوطلب جمعیت هلال احمر اجرا شد.

    دکتر معارف وند که مسئولیت پنل « کودکان در بحران های طبیعی، روانی و اجتماعی » در همایش مددکاری و سلامت روانی – اجتماعی کودکان را بعهده داشت، در مورد چگونگی این فعالیت گفت: با ارزیابی وضعیت مردم این منطقه که اکثرا خانه های خود را در اثر سیل و سیلاب از دست داده و در چادر و یا کمپ های هلال احمر اسکان داشتند، طی سه الی چهار روز، 147 پرونده از خانواده های نیازمند به خدمات تشکیل شد.

   وی، « حضور منظم مددکاران اجتماعی در منطقه و ارتباط مستقیم هفتگی با خانواده ها و ارائه خدمات در خانه ها و چادرها، بجای مراجعه مردم سیلزده به مرکز مددکاری اجتماعی »، را از نکات مثبت و تاثیرگذار در تقویت ارتباطات و نیازسنجی ساکنان منطقه ذکر کرد.

   استاد مددکاری اجتماعی افزود: ارزیابی نیازها بطور منظم و براساس شرایط خانواده ها و بصورت انعطاف پذیر به مدت سه ماه انجام شد و بعضی از خدمات بصورت آموزشی داده شد، اما برخی از خدمات نیز باید حمایت یابی می شد.

   وی با توضیح چگونگی حمایت یابی و ارزیابی نیازها، اظهار داشت: « بی خانمانی و مشکلات مالی، اضطراب بالا، مشکلات خواب، کاهش اعتماد اجتماعی و پرخاشگری، خشونت خانگی بویژه خشونت نسبت به کودکان، مشکلات بهداشتی (مانند نبود آب سالم و امکانات شستشو و حمام)، ساخت و سازهای ناایمن در محله، وجود چاه ها و کانال های فاضلاب بدون درپوش که احتمال سقوط افراد بویژه کودکان را زیاد کرده بود »، از مهمترین مشکلات ساکنان این منطقه از پلدختر بود.

   وی تصریح کرد: متاسفانه در ارزیابی ها، نیازهای کودکان در کوی سازمانی ها نادیده گرفته شده و هیچ امکاناتی برای آنان پیش بینی نشده بود و لذا، کودکان در بیرون چادرها از بی برنامه گی، با یکدیگر دعوا می کردند و والدین نیز به دلیل مشکلات و بهانه گیری کودکان، به آنان پرخاشگری داشتند.

   دکتر معارف وند مسئول گروه مددکاران اعزامی افزود: با توجه به این شرایط، تمرکز را بر بهبود شرایط کودکان گذاشتیم، بطوری که یک سالن ورزشی را شناسایی کردیم و با همکاری جمعیت هلال احمر، این سالن را به فضای دوستدار کودک و نوجوان شهرستان پلدختر تبدیل کردیم و در واقع، محیط ایمنی برای کودکان آماده شد تا کودکان 3 تا 6 سال و 16 تا 18 سال و خانواده های آنان را تحت پوشش خدمات سرگرمی و آموزشی قرار بدهد.

   وی با اشاره به استقبال بسیار خوب کودکان و خانواده های آنان از اجرای این طرح، گفت: برغم دسته بندی کودکان و سانس بندی ساعات استفاده کودکان در سنین مختلف از مرکز دوستدار کودک و نوجوان، کودکان جلوتر از زمان مجاز خودشان، پشت در این مرکز آماده بودند تا زودتر وارد شده و از وسایل و محیط شاد و جذاب این مرکز استفاده کنند.

   دکتر معارف وند افزود: مجموعا 119 کودک علاوه بر بازی های گروهی با وسایل اهدایی خیران به این مرکز (مانند فوتبال دستی)، از خدمات آموزشی (مثل بهداشت فردی، استقلال و چگونگی ارتباط متناسب با نیازها) و مشاوره مربیان و مددکاران اجتماعی استفاده کردند، ضمن آنکه خدمات آموزشی و  مشاوره به والدین آنان، حمایت یابی، ارجاع و پیگیری لازم برای رفع نیازهای آنان انجام شد.

   وی اظهار داشت: در خاتمه کارمان نیز به یکباره منطقه را ترک نکردیم، بلکه با اطلاع رسانی به خانواده ها، آنان و کودکان را برای ترک منطقه آماده ساختیم. و قبل از ترک منطقه، نسبت به تهیه خلاصه پرونده و ارجاع خانواده های نیازمند اقدام شد، ضمن آنکه مراسم اختتامیه طرح مداخله روانی و اجتماعی با مشارکت فعال کودکان برگزار شد.

   وی همچنین گفت که وسایل و تجهیزات مرکز دوستدار کودک و نوجوان را هم پس از تعطیلی آن، به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واگذار شد.

   این متخصص حوزه مددکاری اجتماعی تصریح کرد: یک سال بعد تاثیر مداخله مورد ارزیابی قرار گرفت و یکی از فارغ التحصیلان گروه رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با اجرای مطالعه ای، خدمات یک سال قبل با مقایسه مشکلات رفتاری کودکان دریافت کننده خدمات از فضای دوستدار کودک و تیم های سحر جمعیت هلال احمر به عنوان متولی حمایت روانی و اجتماعی از آسیب دیدگان در ایران، مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج بسیار رضایتبخش و نشان دهنده فعالیت تخصصی و استاندارد از سوی فضای دوستدار کودک و نوجوان بود.

    در تحقیقی که توسط خانم نورشرق فارغ التحصیل حوزه رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اجرا و در این همایش ارائه شد، « فضای ارائه خدمت مرکز دوستدار کودک، بخاطر سرپناه ایمن و امکانات با استقبال روبه رو شد، و میان مدت بود، برقراری ارتباط با مراقبین کودکان و والدین، چند بعدی بودن خدمات، بومی بودن مربیان، ارائه خدمات متناسب با جنسیت کودکان، ارائه خدمات متناسب با گروه سنی کودکان، روش های ترغیب کودکان برای دریافت خدمات »، عوامل موثر در موفقیت تیم مددکاران اجتماعی محسوب شد که نتایج آن به سیاستگذاران کمک می کند که خدمات مناسب با شرایط کودکان دچار بحران ارائه بدهند و باعث کاهش مشکلات آنان بشوند.

   در ادامه این پنل، موضوع هایی همچون « چالش های فرزند پروری مشترک پس از طلاق، خودکشی نوجوانان یک مرور نظام مند، تحلیلی بر مداخله روانی و اجتماعی کودک آزاری در استان مازندران، بهداشت روانی کودکان در دوران همه گیری کرونا »، توسط متخصصان و صاحبنظران سازمان بهزیستی کشور، وزارت آموزش و پرورش و انجمن علمی مددکاران اجتماعی ارائه، و مورد بررسی قرار گرفت.

    از سه نشست تخصصی این همایش که با ارائه مقالات اساتید و متخصصان حوزه های روانی و اجتماعی همراه بود، پنل های « کودکان و چالش های آموزشی در مدرسه » و « کودکان، بهزیستی و رفاه اجتماعی در ایران » نیز به ترتیب با مسئولیت دکتر منصوره کریم زاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و  دکتر فرزانه امیریزدانی برگزار شد.

    گفتنی است که وبینار « مددکاری اجتماعی و سلامت روانی – اجتماعی کودکان » عصر روز شنبه به مناسبت روز جهانی کودک، و به همت گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و با همکاری گروه های آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان و روانپزشکی این دانشگاه برگزار شد.

    با توجه به شیوع کووید 19 در ایران و جهان و مشکلات ناشی از آن، که کودکان را نیز متاثر کرده است، توجه عمده این همایش بر مشکلات کودکان و خانواده های آنان در زمینه های آموزشی، و بحران های طبیعی و اجتماعی بود، ضمن آنکه سیاست های کلی اجتماعی در حوزه حمایت از کودکان نیز توسط متخصصان و صاحبنظران این حوزه ارائه شد.

    این همایش با همکاری معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، معاونت پرورشی آموزش و پرورش، انجمن های علمی مددکاری اجتماعی ایران، و کودکان پیش از دبستان، و موسسه اطلاعات برگزار شد.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٣:١٢ - سه شنبه ٢٠ مهر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٥٩٧    /    تعداد نمایش : ١٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج