چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در دومین همایش ملی " کتابداران پزشکی و اطلاعات سلامت " گفت:

کتاب های توانبخشی از طریق کافه کتاب های شهرداری تهران، در دسترس عموم مردم قرار می گیرد

گالری تصاویر

    رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی امروز (پنجشنبه) در دومین همایش ملی " کتابداران پزشکی و اطلاعات سلامت " گفت: با همکاری فرمانداری شمیرانات و شهرداری تهران ، کتاب های توانبخشی جهت استفاده عمومی  در کافه کتابهای شهرداری قرار می گیرد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دکتر" امیرمسعود عرب " در این ارتباط افزود: با توجه به تاثیر دانش توانبخشی در سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی جامعه ، بسیاری از اطلاعات می تواند در آگاهی رسانی جامعه و پیشگیری از اختلالات و ناهنجاری ها و یا جلوگیری از رشد آن ها نقش داشته باشد.

   وی با ابراز امیدواری از اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بتواند حوزه توانبخشی را در کشور توسعه عمومی بدهد، گفت: به عنوان مثال ، مادری که دارای فرزند با اختلال گفتاری است ، اگر اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت کند ، به رشد و تکامل فرزند خود کمک کرده و هدف گفتاردرمانی جامعه محور نیز محقق خواهد شد.

   دکتر عرب ، همچنین به تاثیر کتاب و کتابخوانی در میان جوانان و دانشجویان اشاره کرد و اظهارداشت: با رشد و تحول در کتابخانه ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی ، جوانان بجای اینکه وقت خود را صرف کارهای غیرضروری کنند، در کتابخانه ها و به کتابخوانی می گذرانند و هیچ کار فرهنگی بالاتر از این نمی توان سراغ داشت که اینگونه تاثیرگذار باشد.

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، با اشاره به  برنامه ریزی و سرمایه گذاری این دانشگاه بر ایجاد تحول و تغییر ساختار کتابخانه مرکزی دانشگاه ، گفت: طی ماههای اخیر با اجرای برنامه ای ، تغییر و تحولی به لحاظ فضای فیزیکی و ساختار کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شد تا زیرساخت های لازم تکمیل شده و فضایی برای رشد و پویایی ایجاد شود ، ضمن آنکه ساعت کار این کتابخانه افزایش یافت تا زمان بیشتری را بتواند در خدمت هیات علمی ، دانشجویان و کارکنان باشد.

   وی همچنین از رشد و توسعه کیفی نشریات علمی تخصصی دانشگاه علوم بهزیستی گفت که سه مجله تخصصی این دانشگاه بتازگی نمایه ISI  و اسکوپوس شده است ، علاوه بر اینکه منابع الکترونیک توسعه یافته و هیات علمی ، دانشجویان و محققان می توانند از طریق پرتال و سامانه هایی که با همکاری وزارت بهداشت ، دسترسی به آنها امکانپذیر شده است ، منابع مورد نیاز خود را دریافت کنند.

   دکتر عرب ، دسترسی به طرح های پژوهشی ، پایان نامه ها و انواع منابع چاپی و الکترونیک را از طریق کتابخانه مرکزی دانشگاه ، امکانپذیر دانست و افزود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درساختار وزارت بهداشت ، تنها دانشگاهی است که متولی سه حوزه " توانبخشی ، رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روان " می باشد.

   وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اولین دانشگاهی است که مرکز تحقیقات SDH   را راه اندازی کرد، گفت: با توجه به جایگاه این دانشگاه و نقش منحصربفرد آن در سلامت جامعه ، نگاه خاص و متفاوتی نیز به حوزه کتابخانه این دانشگاه وجود دارد و می توان گفت که منبع بسیار قوی از کتب چاپی و الکترونیک  در این کتابخانه موجود است که می تواند مورد استفاده کارشناسان ، متخصصان ، محققان و دانشجویان این دانشگاه و دیگر دانشگاه های کشور باشد.

   دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات در رشته های خاص سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی و توانبخشی ) همچون " مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان، مددکاری اجتماعی ، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا ، و همچنین روانپزشکی ، روانشناسی ، پرستاری توانبخشی و ... " ، ضمن تعلیم و تربیت نیروی متخصص ، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

    این دانشگاه منحصربفرد که تحت نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کند، در برخی از رشته ها بعنوان تنها برگزارکننده ، و در برخی از آنها نیز بعنوان اولین برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در داخل کشور و کشورهای خاورمیانه شناخته شده است.

  دومین همایش ملی " کتابداری پزشکی و اطلاعات سلامت " به همت وزارت بهداشت و با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با حضور جمعی از پیشکسوتان حرفه کتابداری و جمع کثیری از کتابداران دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سالن شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

    در این همایش یک روزه ، کتابداران برگزیده از دانشگاه های علوم پزشکی کشور و پیشکسوتان کتابداری پزشکی کشور مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

عکس : محبی - دخیلی

 


٢٢:١٩ - پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٠٤٣    /    تعداد نمایش : ٥٠٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج